جهت اطلاع

امروز تویکی ازسایت ها خواندم چینی هاازمردم ایران به عنوان زامبی یاد کرده اند .

ازشما دوست عزیز خواهش مندم بانظراتون این پستو همراهی کنین .

ودرصورت تمایل دروبلاگ هاتون انتشاربدین.

یک متن با ایمیل میان کاربران فارسی زبان اینترنت مبادله می‌شود که مردم ایران را «زامبی» (Zombie) نامیده است. به نوشت رادیو بین‌المللی چین (CRI)، این متن انتقادی که نویسنده آن ناشناس است، اشاره داشته که مردم ایران مانند زامبی‌ها هیچ هدف و آرزویی ندارند و تنها صبح و شب‌های خود را به هم پیوند می‌زنند. این رادیو همچنین متن کامل آن را منتشر کرده ولی قبل از آن نوشته است که یادداشت «مردم ایران زامبی شده‌اند»، تاکنون هزاران مرتبه در ایمیل و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و بسیاری از کاربران آن را مورد توجه قرار داده‌اند. نگارنده همچنین ابعاد مختلف زندگی امروز گروه بزرگی از ایرانیان را هدف انتقاد تند خود قرار داده است.

 

 

یک چراغ جادو را مقابل مردم دنیا بگیرید و به آنها بگویید که غول داخل آن یک آرزویشان را برآورده می‌کند. هر فردی از هر کشوری آرزوی متفاوت خواهد داشت. یکی بوگاتی می‌خواهد و دیگری کشتی تفریحی دوست دارد، یکی می‌گوید هواپیمای شخصی و یکی کاخی بزرگ را طلب می‌کند و یکی هم می‌خواهد صاحب یک سایت مانند فیس‌بوک باشد و شاید کسی هم می‌خواهد نخستین فضانوردی باشد که قدم روی مریخ گذاشته است.

حالا همان چراغ جادو را مقابل مردم ایران بگیر. نفر نخست پول زیاد می‌خواهد، آن یکی پول فراوان می‌خواهد، یکی دیگر پول هنگفت می‌خواهد، آن یکی ۳۰۰۰ میلیارد طلب می‌کند و یکی دیگر می‌گوید می‌خواهد بین فامیل پولدارترین باشد و هرگز ثروت کسی از او بالاتر نرود.

بیشتر مردم ایران، آرزویی ندارند. آنها می‌خواهند هر مشکلی را با پول حل کنند و هر چیزی را با سرمایه‌گذاری مستقیم مالی به دست بیاورند. آنها حتی اگر سلامتی یکی از اعضای خانواده‌شان را می‌خواهند، با خدا و بزرگان معامله مالی می‌کنند: «اگر شفا پیدا کند، ۵۰۰ تومن می‌گذارم کنار…». تعریف خیلی از آنها از «نذر کردن»، ارائه پیشنهاد مالی به آسمان است. کسی نذر نمی‌کند که اگر مشکلش حل شد، بعد از آن تا جایی که می‌تواند دروغ‌گویی یا غیبت کردن را کنار بگذارد. آنها برای ادای نذر خود گوسفند می‌کشند و گوشت آن را میان چند خانواده پولدارتر از خودشان تقسیم می‌کنند و کله‌پاچه‌اش را هم صبح نخستین روز تعطیل با خوشحالی و سنگک تازه میل می‌کنند.

اگر می‌خواهند بقیه دوست‌شان داشته باشند، خودشان را پولدار جلوه می‌دهند و اتومبیل‌های مدل بالا سوار می‌شوند تا دیگران عاشق‌شان شوند. آنها می‌دانند اگر دوست و فامیل احساس کنند که وضع‌شان مناسب نیست، طردشان می‌کنند؛ پس وانمود می‌کنند که دغدغه مالی ندارند. وقتی توی میهمانی می‌نشینند، درباره قیمت جدید خودروها می‌پرسند و می‌گویند که قصد دارند یکی بخرند، اما این در حالی است که هرگز پولی برای این کار ندارند. آنها چنان در پی چشم‌وهم‌چشمی هستند که یک کارگر ساده کارخانه خانه پدری خود را می‌فروشد و به اجاره‌نشینی روی می‌آورد تا همسرش بتواند به فامیل خود بگوید که سانتافه سوار می‌شوند.

بیشتر مردم ایران تاجران خانگی هستند. آنها طلای اندوخته دارند، دلار و یورو خریده‌اند یا در پی افزایش سود حساب بانکی خود هستند، پس هر روز در سه نوبت صبح، ظهر و عصر، قیمت ارز و سکه را پیگیری می‌کنند و با شنیدن آن سوت می‌کشند و نچ‌نچ می‌کنند، چون نگران سرمایه خود هستند.

مردم ایران آرامش ندارند. آنها به این اعتقاد ندارند که هر کسی باید هماهنگ با درآمد خود زندگی کند. آنها ابتدا یخچال سایدبای ساید را نمادی از ثروت می‌دانستند و سپس به تلویزیون‌های تخت روی آوردند.

بسیاری از مردم ایران ماهانه قسط خانه و اتومبیل و وسایل الکترونیکی را می‌پردازند که به آن نیازی ندارند. آنها پارکینگ ندارند، اما اتومبیل گران‌قیمت می‌خرند و نیمه‌شب با شنیدن صدای آژیر دزدگیر از خواب می‌پرند و با عجله خودشان را به پشت پنجره می‌رسانند و پایین را نگاه می‌کنند.

مردم ایران، ثروتمندترین ملت جهان هستند، اما همیشه ناله می‌کنند که پول ندارند. آن‌ها خودروهای مدرن را به دو برابر قیمت آن در جهان می‌خرند و جدیدترین گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها را به دست می‌گیرند. در عسلویه، گوشی‌های کارگران از موبایل مهندسان جدیدتر و گران‌تر است.

مردم ایران مانند زامبی‌ها زندگی می‌کنند. زامبی، انسانی است که هدف و آرزو ندارد و فقط صبح را به شب می‌رساند و شب خود را به صبح روز بعد پیوند می‌زند. زامبی، معنای عشق و دوست داشتن را نمی‌فهمد. همان زامبی‌ها پشت میز می‌نشینند تا برای دیگران تصمیم بگیرند.

چیزی که مردم ایران آن را «زندگی» معنی کرده‌اند، زندگی نیست. آنها یکدیگر را دوست ندارد. بیشتر آنها زامبی هستند.

زامبی‌ها، پول‌پرست‌هایی هستند که روی هر چیزی قیمت می‌گذارند و زندگی را فقط از زیر گلو تا سر زانوهایشان می‌بینند.

فقط زامبی‌ها هستند که در استادیوم و پارک به تماشای اعدام می‌نشینند.

زامبی‌ها هستند که وقتی پشت فرمان اتومبیل می‌نشینند وحشی می‌شوند و با خوی حیوانی خود رانندگی می‌کنند.

تنها زامبی‌ها هستند که کارخانه تاسیس می‌کنند و آب کاه را داخل شیشه می‌ریزند و به جای آبلیمو روانه بازار می‌کنند.

زامبی‌ها هستند که پراید را تولید می‌کنند و می‌خرند و سوار می‌شوند و خودشان و دیگران را می‌کشند.

زامبی‌ها، کودکان را نمی‌بینند و نمی‌خواهند به این اهمیت بدهند که فکر و شعور و استعداد فرزندان‌شان چطور رشد خواهد کرد.

بعد از ۱۴ سال خبرنگاری، از کشتن بزرگسالان زامبی خسته شده‌ام. می‌خواهم تلاش کنم تا کودکان امروز، زامبی‌های آینده نباشند. به همین دلیل از ۲۳ بهمن‌ماه شغلم را تغییر می‌دهم تا بتوانم با تمام توان و انرژی که دارم، برای بچه‌ها وقت بگذارم. تمام تجربیاتی که در این سال‌ها کسب کردم را در این راه به کار می‌گیرم تا کودکان زامبی نشوند.

می‌دانم که زامبی‌ها مقابل من ایستادگی خواهند کرد، اما شات‌گان برای همین مواقع ساخته شده است.

/ 23 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب

یعضی حرفاش واقعا واقعیت داش ولی میتونس به نحوی دیگه ای این واقعیات رو بیان کنه مثلا اینکه هر کی پول داشته باشه عزیز تره عین واقعیته ولی اینکه مردم ایران عشق ندارن خیلی حرفه بی منطقیه عشق ینی اینکه رفتگری با اینکه همه خستس ، مسخرش میکنن ولی بازم با عشق شاکر خداس با عشق برای خونوادش نون حلال در میاره و...اینا همه نهایت دوس داشتنه همدیگرو دوس دارن زندگیو دوس دارن آمار خودکشی توی چین از همه ی کشاورا بیشتر اونم به دلایل واهی مثل ورشکستگی همه ی مردم جهان برای رسیدن به پول سعی و تلاش میکنن و این فقط مختص ایرانیا نیست همه جای جهان همینجوریه توی خود چینم رئیس کارخونه ها کارگرا رو شبانه روزی انتخاب میکنن برای پول بیشتر و جلوگیری از ورشکستگی پول باعث خوشبختی نمیشه ولی اگه نباشه هیچکس نمیتونه زندگی کنه بنابراین برای هر جامعه ای لازمه. هیچ جامعه ای رو نمیتونیم پیدا کنیم که پول توش نباشه و مردم راحت زندگی کنن پول یه نیاز اساسی و غیر قابله انکاره به هر حال میتونس لحن صحبت کردنشو عوض میکرد همه چیو درس نگفته بود ولی همه چیم اشتباه نگفته بود

ترمه

سلام...بله منم نتونستم برم بلاگفا...معلوم نیس عیب از کجاس[سوال]

نازگل خانوم

سلام دوست گلم اکثر ادمای دنیا بخصوص اروپایی ها اصن نمیدونن ایرانی ها چطورن دیشب داشتمراجب همین مطالعه میکردم تو اینترنت اینا همش بخاطر اینه که دولت هاشون تصویر نامناسبی از ما نشونئ میده اما این توصیفات بیشتر به نظر میومد از طرف یک ایرانی باشه چون خیلی قشنگ و بالحن کنایه امیز توصیف کرده بود مثلا راجب نذر کردن یا راجب یخچال و ال ای دی من خودم به عینه دیدم همچین چیزایی رو اطرافم ادمای زیادی هستن که دارن زیر بار قرضو قسط زندگی میکنن که مثلا جهیزیه دخترشون زبان زد باشه راجب ماشین هم درست گفت من شهر ی رو میسناسم که حدود 90 درصد خونه هاش پارکینگ نداره اما مردم ماشین مدل بالایشونو تو سرما و گرما تو کوچه پارک میکنن مث شهر یزد خوب اما اینکه ایرانی ها حس رقابت دارن خودش جای تحسنه این تقریبا همه جای دنیا هس از کره شمال بگیر تا اتیوپی اما ایرانی ها بسیار خونگرمو عاشق پیشه هستن اون شخص همه واقعیت ها رو به صورت فاجعه توضیح داده و به عنوان یک کار قبیح ازش یاد کرده در حالی که انسان هایی که در چین زندگی میکنن خودشون نماد تقبلد و تقلب و کپی کاریهای غیر مجاز هستن این واضحو مبرهنه که اونا ادمای مناسبی برای نقد کردن مردم م

مائده

[عصبانی][عصبانی][عصبانی]

صدف خال خالی

امشب دلم هوای آن کافه را کرده که چایش از مهر تو و قندش محبت تو باشد و تنها مشتری کافه من باشم[قلب]

صدف خال خالی

به روزم ♥  *  ★ ★ * ♡  ☆      ★  ♥  منتظرم ☆ * ★  * ♥ ★ *   *  ★ به روزم   ★ ♡

صدف خال خالی

آدمهایی که این جمله رو می شنون خوشبخت ترین آدمها هستند: “عیب نداره با هم درستش می کنیم”[ناراحت] . چه مطلب جالبی...نخونده بودم جایی...شیطونه میگه بزنما[عصبانی][منتظر]

صدف خال خالی

تو همان مهربانی هستی؟! یا مهربانی همان توست؟! نمی دانم[قلب]

سنا

I HATE CHINA [منتظر][منتظر] GHINA S PEOPLE IS ZOMBIE

سنا

I HATE CHINA [منتظر][منتظر] GHINA S PEOPLE IS ZOMBIE